Dental İmplant

Anasayfa › Tedaviler

diş implantı

Birden fazla diş eksikliğinin, takılıp çıkartılan protezler yerine, implantlar yardımı ile sabit köprüler yapılarak giderilmesidir.

İmplantlar çekilmiş olan yapay dişlerin yerine yerleştirilen titanyumdan yapılmış, çok özel yapım tekniklerine sahip olan yapay dişlerdir. İmplantlardaki amaç çene kemiğine yerleştirildikten sonra 2-3 ay içinde implant yüzeyi ile kemik arasında birleşme olmasıdır. Bu safhadan sonra implant üzerine protez yapılabilir.

Birçok insan zaman geçtikçe protezlerin dişlerinin sadece zayıf bir taklidi olduğunun ve konuşmak ve çiğnemek gibi basit fonksiyonların bile protezler yüzünden ağrı ve rahatsızlık verdiğini farkettiler. Bu da diş hekimliğinde diş yerine geçebilecek eksik olan dişlerin görevlerini en iyi şekilde yerine getirebilecek sistemlerin geliştirilmesi için araştırmaların başlamasına vesile oldu. Diş implantları bu aşamada günümüz teknolojisinin gerekliliğini yerine getiren bir tedavidir.

Aşamaları Nelerdir?

İmplant safhasında, hastaya normal diş çekiminde uygulanan lokal (bölgesel) anestezi altında, aseptik koşullar sağlanarak implant lar yerleştirilir. İmplant Sonrasında ise rutin cerrahi prosedürler uygulanır. İmplant ın kemikle kaynaşma süresi ortalama 2-3 ay olup bu süre bazı durumlara göre değişkenlik gösterebilir. İmplant tedavisi sonrası implant-kemik birleşme süresini takiben de normal bir protez gibi işlemler devam eder ve hasta yeni dişlerine kavuşur.

İmplantın Avantajları Nelerdir?

  • İmplant Daha estetik ve daha doğal bir görünüm sağlarlar.
  • İmplant Dişler stabil kalır. İmplant üstüne yapılan total (damak), parsiyel veya sabit protezler hiç oynamaz.
  • İmplant ile tutuculuk maksimumdur.Çekilmiş dişlerin olduğu kemik bölgelerinde zamanla madde kaybı olur ve kemikler gittikçe incelir. Buna bağlı yüz profilinde bir takım değişiklikler olur. İmplant’ların yerleştirilmesi ile bu kemik kaybı engellenir.
  • İmplant ile Çiğneme fonksiyonu düzeldiği için daha dengeli ve iyi beslenme sağlanır. Böylece iyi çiğneyememeye bağlı olarak oluşmuş mide problemleri giderilir.
  • İmplant ile Doğal görünüm ve estetiğin sağlanması ile kişinin kendine güveni artar.
yukarı git butonu